Zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klasy VIII

Dnia 25 czerwca w Szkole Podstawowej w Olszanie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Na uroczystości obecny był Pan Wójt gminy Podegrodzie - Stanisław Banach. Uroczystość otworzyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, która przywitała wszystkich zebranych. Następnie odbyła się część artystyczna przygotowana przez klasę ósmą i dziewczęta z klasy VII. Występy rozpoczęło odtańczenie poloneza. Następnie uczniowie przedstawili rodzajową scenkę o szkole przyszłości, recytowali okolicznościowe wiersze i śpiewali piosenki. Przekazali też przestrogi dotyczące bezpiecznych wakacji.

Czytaj więcej: Zakończenie roku szkolnego i pożegnanie klasy VIII

Szkolny Konkurs Ortograficzny klas I-III

16 czerwca 2021 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Jego celem było: podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych,  wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii, wyrabianie nawyku poprawnego pisania, oswajanie dzieci z samodzielnym radzeniem sobie w sytuacjach trudnych.

Czytaj więcej: Szkolny Konkurs Ortograficzny klas I-III

Konkurs ortograficzny

We wtorek, 15 czerwca 2021 roku, odbył się konkurs ortograficzny. W klasach starszych został on przeprowadzony na tablicy interaktywnej w formie ciekawego pokoju zagadek, w którym uczniowie musieli uporać się z zadaniami ortograficznymi. Najszybciej poradziła sobie klasa 7. Zaraz za nią - na II miejscu - była klasa 8, a III miejsce zajęła klasa VI. Mistrzowie ortografii zostali odznaczeni statuetką oraz słodkim upominkiem.

 

 

Czytaj więcej: Konkurs ortograficzny

Akcja "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

W ostatnich dniach roku szkolnego 2020/2021 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie aktywnie uczestniczą w akcji "ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ". Dnia 1 czerwca 2021 roku klasy w ramach konkursu przygotowały plastyczne prace pt. "SZCZĘŚLIWA CHWILA, SZCZĘŚLIWY DZIEŃ, SZCZĘŚLIWE ŻYCIE". Celem konkursu było przedstawić swoją szczęśliwą chwilę, dzień lub jak uczniowie wyobrażają sobie szczęśliwe życie. "Każdy pragnie szczęścia i ważne jest, aby umieć je odnaleźć i potrafić cieszyć się nim nawet wtedy, gdy trwa tylko chwilę…"

Czytaj więcej: Akcja "Zachowaj Trzeźwy Umysł"

Wycieczka do Zakopanego

W poniedziałek 14 czerwca br. klasy 4, 5 i część 7 brały udział w wycieczce do Zakopanego organizowanej przez biuro turystyczne Pawlikowski. Opiekę nad uczniami pełniły wychowawczynie: p. M. Mikulec, p. K. Oziembłowska i p. K. Piekara. Wyjaz nastąpił o godz. 7.40. Najpierw uczniowie udali się do Krościenka, gdzie zwiedzali Muzeum Przyrodnicze Pienin. Mieli okazję poznać położenie Pienin, ich budowę, okazy fauny i flory oraz kulturę i architekturę tego regionu.

Czytaj więcej: Wycieczka do Zakopanego

Wycieczka do Rytra

W środę 09. 06.2021 r. uczniowie klasy II pod opieką wychowawczyni Ireny Michoń oraz rodziców Pań: Agnieszki Wyka- Wojnarowskiej, Małgorzaty Gierczyk, Edyty Kulak i Agaty Zbozień udali się na wycieczkę do Rytra. Wycieczkę rozpoczęliśmy w Ośrodku Edukacji Leśnej, który mieści się w zabytkowej leśniczówce w Roztoce Ryterskiej. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć prezentacje multimedialne, salę wystawową z eksponatami zwierząt Beskidu Sądeckiego. Po zajęciach wyruszyliśmy pieszo na Kramarkę, która położona jest na wysokości około 920-960 m n.p.m. Nazwa polany pochodzi od nazwiska Kramarz lub Kramarski. Uczniowie bardzo dzielnie pokonali trasę podziwiając piękne widoki, lesiste stoki odnogi Pasma Radziejowej.

Czytaj więcej: Wycieczka do Rytra

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

W środę 9 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie odbył się już po raz drugi Międzyszkolny Konkurs Matematyczny "Liczby rządzą światem" dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych koordynowany przez p. Ewę Mrówka, nauczyciela matematyki w SP Olszanie i p. Annę Wilk, nauczyciela matematyki w SP w Olszance. W konkursie wzięło łącznie udział 10 uczniów ze szkoły podstawowej w Olszanie i Olszance, którzy zmagali się ze sobą w dwóch etapach: indywidualnym oraz drużynowym.

Czytaj więcej: Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

Wycieczka do Niedzicy i Czorsztynu

8 czerwca 2021 r. uczniowie kl.O i kl.I udali się na wycieczkę turystyczno -edukacyjną w Pieniny. Kierownik wycieczki p. Piotr Pawlikowski zadbał o to, aby była ona pełna atrakcji. Wycieczkę rozpoczęliśmy zwiedzaniem ruin zamku w Czorsztynie. Zamek ten należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Z tarasu widokowego ruin zamku można było podziwiać malowniczo położone jezioro czorsztyńskie, zamek w Niedzicy oraz panoramę Tatr. Kolejnym etapem wycieczki był godzinny rejs statkiem wycieczkowym "HARNAS" po jeziorze czorsztyńskim.

Czytaj więcej: Wycieczka do Niedzicy i Czorsztynu

Wycieczka do Energylandii w Zatorze

Dnia 2 czerwca uczniowie klasy III oraz iv i VI uczestniczyli w wycieczce do Zatoru. Zator to miejsce znane bardziej wszystkim, a zwłaszcza dzieciom jako Energylandia. Jest to olbrzymi park rozrywki, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Uczniowie pod opieką p. Moniki Błaszczyk , p. Edyty Mamala oraz p. Agaty Zarabskiej korzystali z wszystkich atrakcji parku. Zjeżdżali na roller-coasterach, Vikingu, Energusiu, wygrywali nagrody w różnych konkursach, jechali kolejkami do pałacu duchów oraz oglądali pokazy football Freestyle. W międzyczasie posilili się frytkami oraz lemoniadą. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu. Zachęcamy innych do odwiedzenia tego fantastycznego miejsca zabaw. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć.

Czytaj więcej: Wycieczka do Energylandii w Zatorze

Wycieczka do Wadowic i Oświęcimia

Dnia 28 maja br. klasy VIII i VII SP w Olszanie wzięły udział w jednodniowej wycieczce do Wadowic i Oświęcimia. Wycieczkę organizowało Biuro Turystyczne Pawlikowski, a opiekę nad grupami pełniły p. Ewa Mrówka i Katarzyna Piekara. Uczestnicy wycieczki byli zadowoleni, ponieważ po raz pierwszy od kilku miesięcy mogli spotkać się na dłużej z rówieśnikami. Wycieczka miała charakter edukacyjny - wszyscy z zainteresowaniem oglądali miejsca, do tej pory znane ze słyszenia. Kierownik wycieczki - p. Piotr Pawlikowski pochwalił młodzież za godne zachowanie w miejscach pamięci.

Czytaj więcej: Wycieczka do Wadowic i Oświęcimia

Dzień dziecka w klasach 4-8

Dnia 1 czerwca 2021 roku w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka - wesoło i zdrowo, bo na wesoło. Pierwszym punktem programu była krótka informacja na temat Międzynarodowego Dnia Dziecka. Następnie uczniowie obejrzeli bajkę. Po krótkim wstępie zaczęły się następujące zabawy sportowe: przenoszenie woreczka, rzuty ringo, ściąganie i zakładanie koszulki, Celowanie do kosza woreczkami, Piłka w tunelu, Celowanie małą piłeczką w dużą piłkę do kosza, Wąż i mangusta, Piłka parzy, Zabawa ze skakanką, Kozłowanie prawą i lewą ręką. Zabawy cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno starszych jak i młodszych. Uczniowie bardzo chętnie brali udział we wszystkich konkurencjach. Wspólnie z rodzicami wspaniale się bawiły. Tego dnia wszyscy byli wygrani, bo otrzymali słodki poczęstunek w postaci lodów oraz kiełbaski z grilla.

Czytaj więcej: Dzień dziecka w klasach 4-8

Dzień dziecka w klasach 0-3

1 czerwca to święto wszystkich dzieci na całym świecie. Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Przedszkolaki oraz kl.I -III rozpoczęły ten szczególny dla nich dzień od obejrzenia przedstawienia "Gucio Zaczarowany" z Teatru Lalek Bajka z Nowego Sącza, zafundowanego przez Urząd Gminy w Podegrodziu. Głównym motywem bajki było ukazanie problemu lenistwa i niechęci do nauki. Śledząc perypetie Gucia- głównego bohatera spektaklu, dzieci przekonały się, iż mimo że każdy z nas ma prawo do szczęścia, to ma również obowiązki, które musi wypełniać. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą o tym codziennie pamiętały.

Czytaj więcej: Dzień dziecka w klasach 0-3

Dzień Mamy i Taty

Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto. 24 maja uczniowie oddziału przedszkolnego oraz kl. I -III pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali część artystyczną, która w zaistniałej sytuacji została nagrana i przesłana kochanym rodzicom. W domu każde dziecko osobiście złożyło życzenia i wręczyło własnoręcznie wykonane laurki.

 

Czytaj więcej: Dzień Mamy i Taty

Akademia z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Dnia 29 kwietnia 2021r. w Szkole Podstawowej w Olszanie odbył się uroczysty apele z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie klasy I pod opieką p. Anny Koterli i p. Celiny Zwolińskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przypomniano definicję ustawy zasadniczej oraz przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 230 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Czytaj więcej: Akademia z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Święto zostało ustanowione w1967 roku przez Międzynarodową Izbę do Spraw Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. Polska była organizatorem tego dnia w 1979r. Dzień Książki dla Dzieci ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci, wspieranie czytania przez najmłodszych oraz zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Konkurs Master Chief

O tym, że matematyka jest królową nauk wie chyba każdy. Nasi uczniowie z klas VI i VII końcem marca wzięli udział w innowacyjnym konkursie matematyczno-kulinarnym MASTERCHEF OLSZANA zorganizowanym przez p. Ewę Mrówka. Było to ciekawe doświadczenie połączenia swojej wiedzy z umiejętnościami w gastronomii. Konkurs ten składał się z dwóch etapów. Najpierw łącząc się on-line uczniowie rozwiązywali szereg zadań o treści dotyczącej zdrowego odżywiania (przeliczanie kalorii, zawartości węglowodanów) oraz posiadanego wskaźnika BMI, a następnie przygotowywali różne wylosowane potrawy. Losowanie przepisów odbywało się zdalnie za pomocą przygotowanej wcześniej prezentacji, tak aby każdy był świadkiem co w drodze przypadku sobie wybrał.

Czytaj więcej: Konkurs Master Chief

Moja E-kartka Wielkanocna

W dniu 25 marca br. komisja konkursowa: Pani Monika Oleksy i Pani Katarzyna Piekara, oceniły prace nadesłane na konkurs świąteczny "MOJA E- KARTKA WIELKANOCNA". W konkursie uczestniczyły dzieci, klas I-III, oraz uczniowie klas starszych IV-VIII. Nadesłano łącznie, ponad dwadzieścia kartek świątecznych z czego 21 kartek świątecznych zostało zakwalifikowanych do konkursu ( 3 prace z klas I-III i 18 prac z klas IV-VIII) , wykonanych techniką komputerową. Komisja konkursowa oceniła estetykę wykonania prac, oraz poprawność językową i wyłoniła 4 laureatów konkursu i 1 wyróżnienie.

Czytaj więcej: Moja E-kartka Wielkanocna

Mam Talent 2021

W piątek 19 marca odbył się w naszej szkole konkurs "Mam Talent 2021". Były popisy akrobatyczne, taneczne, wokalne, muzyczne, aktorskie i plastyczne. Publiczność dopingowała i wspierała ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Podczas imprezy panowała miła i radosna atmosfera. Widownia włączyła się do wspólnej zabawy i gromkimi brawami nagradzała uczestników konkursu. Jury miało trudne zadanie. Poziom był bardzo wysoki. Impreza miała charakter konkursu, w którym jednak nie ma przegranych, gdyż każdy, kto odważył się stanąć na scenie i zaprezentować swój talent, jest już wygranym. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Występujący stworzyli radosną oraz pełną wrażeń i wzruszeń atmosferę.

Czytaj więcej: Mam Talent 2021

Świąteczne warsztaty plastyczne

Palma wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania Pańskiego. To symbol liści palmowych, którymi witał tłum Jezusa w Jerozolimie. Święcenie palm to najbardziej charakterystyczny obrzęd niedzieli poprzedzającej Wielkanoc (nazywanej Niedzielą Palmową). Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy W 2021 roku Niedziela Palmowa przypada 28 marca. Właśnie na tydzień przed Świętami wierni idą poświęcić palmy do kościoła. A w parafii Czarny Potok już w najbliższą niedzielę, 21 marca można będzie nabyć palmę, gdyż członkowie "Caritas" parafialnego trudzą się już od wielu dni, aby przygotować ich jak najwięcej. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze będą przeznaczone na szczytny cel, jakim jest budowa nowego kościoła.

Czytaj więcej: Świąteczne warsztaty plastyczne

Podsumowanie akcji "Kup Pan szczotkę"

Akcja "Kup Pan szczotkę!" została zapoczątkowana w 2014 r. w związku z wyjazdem wolontariusza fundacji "Redemptoris Missio", stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego do Kamerunu. Tam od ponad pięciu lat przy misji w Abong Mbang działa polski gabinet stomatologiczny, jedyny w promieniu 200 km. Fundacja "Redemptoris Missio" zapewnia stałą obecność stomatologa w tym miejscu. Dzięki pierwszej edycji akcji misjonarze zaczęli uczyć wychowanków z prowadzonych przez siebie szkół i przedszkoli mycia zębów. Drugą edycję akcji zorganizowano na prośbę samych misjonarzy.

Czytaj więcej: Podsumowanie akcji "Kup Pan szczotkę"

Dzień Kobiet

8 Marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i małe. W tym szczególnym dniu, wszyscy chłopcy, począwszy od zerówki aż do kl III postanowili uprzyjemnić ten dzień koleżankom i swoim Paniom. Nie obyło się bez kwiatów i słodyczy . Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień. Wszystkie Panie i dziewczynki dziękują chłopcom za życzenia i kwiaty.

 

 

Czytaj więcej: Dzień Kobiet

Konkurs na najciekawszy komiks o "Bezpieczeństwie w Internecie"

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to największa coroczna akcja na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W ramach tej akcji w naszej szkole zostały przeprowadzone lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci oraz został zorganizowany konkurs na najciekawszy komiks o tej tematyce. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Do konkursu zakwalifikowano 11 prac i wybrano z nich 3 najlepsze.



Czytaj więcej: Konkurs na najciekawszy komiks o "Bezpieczeństwie w Internecie"

Moja E-Kartka Wielkanocna

Temat pracy konkursowej: wykonanie kartki wielkanocnej w technice komputerowej wraz z życzeniami wielkanocnymi. UWAGA: W nadawcy życzeń proszę wpisać Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie.

TERMIN NADSYŁANIA PRAC: 23 marca 2021

1. Cele Konkursu: popularyzacja Świąt Wielkanocnych, pobudzenie wyobraźni
i rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów, rozwijanie umiejętności informatycznych, promocja szkoły.
2. Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie.
3. Harmonogram Konkursu: ostateczny termin dostarczenia prac: 23 marca 2021; rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 marca 2021 r. Laureaci konkursu zostaną poinformowani o zwycięstwie na stronie internetowej szkoły oraz na platformie facebook.
4. Prace wykonane w technice komputerowej należy przesłać do pani Moniki Oleksy za pomocą aplikacji Teams lub na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy wpisać swoje imię, nazwisko oraz klasę.
5. Ocena prac konkursowych: Komisja Konkursowa, będzie oceniała prace zgodnie
z kryteriami: zgodności z tematem konkursu; pomysłowości; oryginalności ujęcia tematu; estetyki wykonania; poprawność językowa i ortograficzna, przestrzeganie stylu oficjalnego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada święto Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w związku z jego obchodami w naszej szkole odbyła się akademia upamiętniająca ich losy. Obchody mają być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r.

 

Czytaj więcej: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Walentynki i Zabawa Karnawałowa

Święto Zakochanych - popularnie zwane Walentynkami na dobre zagościło w kalendarzu świąt i uroczystości obchodzonych w naszej szkole. W tym roku, naznaczonym epidemią Sars -cov 2 obchody tego święta, były nieco inne, niż w latach wcześniejszych. Otóż w klasach uczących się stacjonarnie, czyli I - III oraz w oddziale przedszkolnym połączone one zostały z zabawą karnawałową . Dzieci ubrane w wymyślne, kolorowe stroje, wśród wesołych pląsów wraz ze swymi Paniami uczciły kończący się karnawał. Zabawy, ze względów bezpieczeństwa, odbywały się w poszczególnych salach lekcyjnych, aby dzieci nie gromadziły się w większą grupę. W tym dniu, czyli 11 lutego przypadły także obchody Tłustego Czwartku. Zatem, by tradycji stało się zadość dzieci bawiące się zostały poczęstowane przez Radę Rodziców pysznym pączkiem oraz orzeźwiającym soczkiem.

Czytaj więcej: Walentynki i Zabawa Karnawałowa

Bilet powrotny do biblioteki

Zapraszam do udziału w akcji czytelniczej z okazji powrotu uczniów z klas I-III do nauki stacjonarnej. Akcja organizowana jest przez miesięcznik "Biblioteka w szkole" i jest formą zabawy dla uczniów. Uczniowie klas I - III otrzymali bilety powrotne do biblioteki, a rodzice list ukazujący zalety płynące z czytania.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Bilet powrotny do biblioteki

Ślubowanie na czytelnika

Ślubowanie na czytelnika biblioteki szkolnej odbyło się 25 stycznia 2021r. i choć większość dzieci już od dawna odwiedza regularnie bibliotekę, to oficjalne przyjęcie dzieci do grona czytelników biblioteki szkolnej i następuje w dniu pasowania. Po wysłuchaniu kilku zdań na temat zalet płynących z czytania książek oraz próśb książki wszyscy pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz Wyprawkę Czytelniczą. Po przejściu do sali zadaniem małych czytelników było ułożenie puzzli oraz odgadnięcie co to za postacie z bajek w nich się ukryły, a także samodzielne wykonanie zakładek do książki.

Czytaj więcej: Ślubowanie na czytelnika

Nowa pracownia komputerowa w naszej szkole

W ramach projektu Super Szkoły w Gminie Podegrodzie współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w styczniu została oddana do użytku nowoczesna pracownia wyposażona w 25 stanowisk terminalowych dla uczniów, serwer oraz stanowisko typu all in one dla nauczyciela. Ponadto pracownia została wyposażona w tablety, z których można korzystać nie tylko na lekcjach informatyki ale także na innych zajęciach, drukarkę, monitor interaktywny oraz nowoczesne oprogramowanie. Sala została wyremontowana przez co zyskała zupełnie nowy świeży wygląd.

Czytaj więcej: Nowa pracownia komputerowa w naszej szkole

Jasełka i wigilia w oddziale przedszkolnym

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej.. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia nasze serca niezwykłą radością i życzliwością. W tym roku z powodu pandemii przygotowania do wigilii przedszkolnej musiały przybrać skromniejszy charakter. Ale postanowiłyśmy, że aby dać dzieciom radośc z przeżywania Świąt Bożego Narodzenia i aby tradycji stało się zadość u nas wigilia i jasełka się odbędą. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sali i wykonywaniu ozdób świątecznych dzieci uczyły się pięknych kolęd i pastorałek, a także tekstów na jasłka. Aż nadszedł dzięń 22 grudnia i dzieci pięknie przebrane wykonały jasełka, na które można było zaprosić tylko kilka osób pracujących wtedy w szkole.

Czytaj więcej: Jasełka i wigilia w oddziale przedszkolnym

Wyniki konkursu na najładniejszą ozdobę lub kartkę świąteczną

W dniu dzisiejszym, czyli 18 grudnia rozstrzygnięty został konkurs  na najładniejszą ozdobę lub kartkę świąteczną. Wybór był trudny, bo prace były liczne i piękne. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie. Wasze prace w większości posłużyły do złożenia życzeń świątecznych emerytowanym pracownikom szkoły , do których udali się dzisiaj niektórzy członkowie Grupy Wolontariatu. Na pewno sprawiły im wielką radość.

 

Czytaj więcej: Wyniki konkursu na najładniejszą ozdobę lub kartkę świąteczną

List z misji w Katondwe w Zambii.

Zapraszamy do zapoznania się z listem od Sióstr Służebniczek z misji w Katondwe w Zambii w Afryce. List dostępny - tutaj -

Oliwier Gierczyk zwycięzcą konkursu "Nowy Sącz Nowe Technologie"

Oliwier Gierczyk uczeń klasy 8 zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Nowy sącz. Nowe Technologie." Oliwier stworzył Czujnik odległości HC-SR04 wraz z układem czasowym "ne555". Przeszedł do etapu trzeciego i wygrał nagrodę główną czyli stypendium 1500 zł, które będzie mógł przeznaczyć na zakup akcesoriów komputerowych. W konkursie brali również udział Przemysław Król, Klaudia Rostocka oraz Oskar Tokarczyk z klasy siódmej którzy stworzyli prezentację pt. "Zastosowanie nowoczesnych technologii w życiu codziennym w regionie".

Czytaj więcej: Oliwier Gierczyk zwycięzcą konkursu "Nowy Sącz Nowe Technologie"

Wizyta Świętego Mikołaja w zerówce

Jak co roku, na początku grudnia w naszym oddziale przedszkolnym odbyło się uroczyste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci z niecierpliwością czekały na gościa. Już od samego rana przedszkolaki nadsłuchiwały , czy nie słychać dźwięku dzwonka św. Mikołaja. Aby atmosfera była bardziej świąteczna, rano dzieci ubrały choinkę. Pomimo braku białego puchu, w południe przybył wyczekiwany gość. Na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy i radość. Dzieci powitały gościa wierszami i piosenkami. Na koniec po zapewnieniach, że będą się starały zachowywać grzecznie w domu i w szkole, Mikołaj obdarował je prezentami. Szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku.

Czytaj więcej: Wizyta Świętego Mikołaja w zerówce

Mikołajkowe spotkanie w kl. I

Pomimo tegorocznych utrudnień, św. Mikołaj nie zawiódł pierwszaków. 4 grudnia zaskoczył ich swoją obecnością on –line. Wytłumaczył im, dlaczego nie może być osobiście. Jednak zapewnił, że wysłał do nich swoich oddanych pomocników, którzy sprawnie dostarczyły zaraz po spotkaniu upragnione prezenty, o które prosiły w swoich listach. Rozmowa i wspólny śpiew ze św. Mikołajem oraz Jego wiernym i lubianym Chase z Psiego Patrolu przez Internet, przyniosło dzieciom wiele radości . To nietypowe spotkanie zapewne długo zostanie w pamięci dzieciaków.

Czytaj więcej: Mikołajkowe spotkanie w kl. I

Andrzejki w oddziale przedszkolnym

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają przenieść się w świat marzeń i fantazji. I tak właśnie było też w naszej grupie przedszkolnej. 26 listopada odbyła się impreza andrzejkowa. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serc z imionami przyszłych sympatii, "wędrówka butów". Każdy miał szansę odkryć co przyniesie mu los. Dzieci bawiły się przy dźwiękach skocznych melodii, odbyły się tańce i zabawy z balonami. Całość spotkania umilił poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zabawy, radości i uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegł w miłej i radosnej atmosferze.

Czytaj więcej: Andrzejki w oddziale przedszkolnym

Dzień Pluszowego Misia

Przygotowanie do Dnia Pluszowego Misia rozpoczęliśmy już pod koniec października. Biblioteka Gminna w Podegrodziu z tej okazji zorganizowała konkurs plastyczny dla grup przedszkolnych, w którym wzięły udział dzieci z oddziału zerowego naszej szkoły. Konkurs polegał na wykonaniu plakatu przedstawiającego postać ulubionego misia - bohatera literatury dziecięcej. Otrzymaliśmy dyplom i nagrody książkowe. Natomiast w naszej grupie przedszkolnej cały dzień 25 listopada poświęcony był ulubionej maskotce wszystkich dzieci. Przedszkolaki opowiadały o swoich misiach, śpiewały piosenki, rozwiązywały zagadki, tańczyły. Oglądały prezentację multimedialną i zapoznały się z historią powstania pluszowego misia. Wykonały pracę plastyczną - wydzierankę z kolorowego papieru "Mój ulubiony miś". Na koniec oglądały przygody Misia Puchatka i jego przyjaciół.

Czytaj więcej: Dzień Pluszowego Misia

Święto Odzyskania Niepodległości

Z okazji Odzyskania Niepodległości najmłodsi nasi uczniowie z klasy pierwszej przygotowali akademię oraz uroczyście odśpiewali hymn Polski.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Święto Odzyskania Niepodległości

Szkolny konkurs matematyczny "Supermat"

19 października 2020 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny "SUPERMAT" dla uczniów kl.I-III i IV- VIII, który był zorganizowany przez p. Annę Koterla i p. Ewę Mrówka. Uczniowie rozwiązywali różne testy konkursowe (dopasowane do ich poziomu wiedzy w obrębie różnych klas). Każdy miał okazję sprawdzić się m. in. w zadaniach dotyczących logicznego myślenia. W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną, uczniowie starszych klas zdążyli napisać konkurs, ale niestety nie mogli razem odebrać dyplomów i nagród. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego zdrowego konkurowania na płaszczyźnie wiedzy matematycznej!

Czytaj więcej: Szkolny konkurs matematyczny "Supermat"

Spotkanie edukacyjne z zakresu gosp. odpadami komunalnym

Związku z realizacją projektu pn "Budowa zadaszenia nad kontenerami zlokalizowanymi w PSZOK w Podegrodziu oraz utwardzenie istniejącego placu wraz z zakupem 4 kontenerów" współfinansowanego przez Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 b12 listopada odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów klasy 6 z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi. Spotkanie odbyło się przez platformę MS Teams i zostało poprowadzone przez studenta AGH Michała Salwacha. Uczniowie zapoznali się z zasadami segregacji odpadów, funkcjonowaniem Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki oraz wzięli udział w quizie.

Czytaj więcej: Spotkanie edukacyjne z zakresu gosp. odpadami komunalnym

"Szkoła Pamięta"

30 października 2020 r. uczniowie kl.I wraz z wychowawczynią włączyli się w akcję Ministra Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta”. W tym dniu zapoznali się z historią pamiątkowej płyty, która od tego roku znajduje się przy naszej szkole oraz zapalili znicze,  upamiętniając tym samym  zabójstwo niewinnych ludzi w czasie II wojny światowej.

 

 

Czytaj więcej: "Szkoła Pamięta"

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

26 października 2020r. młodsze klasy naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską, które relacjonowane było online na żywo przez Uniwersyteckie Centrum Mediów UJK. Temat spotkania brzmiał „Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach , przysłowiach, zwyczajach z R. Piątkowską". Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pojęciami: przysłowie, przesąd, zwyczaj. Autorka oparła się na książkach: ,,Gdyby jajko mogło mówić”, „Mądra głowa zna przysłowia”,  „Z przysłowiami za pan brat”, „Szczęście śpi na lewym boku”. Pisarka opowiadała również o swojej pracy, ulubionych książkach.

Czytaj więcej: Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Fajniaków!

29 września, czyli Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która ma ogromny wpływa na nasze życie, dlatego tak ważne jest rozwijanie i pielęgnowanie jej. Jak co roku, nasi najmłodsi uczniowie włączyli się do akcji. Tym razem dzieciom z klasy I - III oraz oddziału przedszkolnego towarzyszyli bohaterowie książki Marcina Przewoźniaka "Gang Fajniaków i Miasto Marzeń": Chmurka Celinka, Słońce Sonia, Kropla Ksenia, Drzewo Dobromir, Smog Stefek, Foka Frania, Jarzębina Julka, Piesek Piotruś, Dąb Dyzio i Ważka Wiola.

Czytaj więcej: Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Fajniaków!

Dzień Języków Obcych

15 października w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Z tej okazji wszystkie klasy wraz z zerówką przebrały się w barwy wylosowanych wcześniej krajów. W tym dniu, klasy młodsze oglądały prezentacje dotyczącą krajów europejskich, uczyły się piosenki "Panie Janie" w różnych językach oraz kolorowały flagi państw europejskich. Natomiast klasy starsze na lekcjach języka obcego po obejrzeniu prezentacji miały za zadanie połączyć nazwy państw i stolic z flagami- zgadnąć, z jakiego kraju wywodzą się różne słowa oraz odgadnąć jak najwięcej języków z piosenki, w której kryło się ich aż 25. Co więcej: klasy IV, VI, VI, VII oraz VIII próbowały swych sił w multimedialnym quizie KAHOOT.

Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych

Drugie życie opakowań, czyli "upcycling"

W drugiej połowie września, w związku coroczną akcją "Sprzątanie świata" zorganizowaliśmy konkurs pt. Drugie życie opakowań, czyli "upcycling" ZRÓB COŚ Z NICZEGO. Przedmiotem konkursu było nadanie nowego życia rzeczą, których już nie potrzebujemy. Należało wykonać przedmioty kreatywne, oryginalne, estetyczne, efektowne z opakowań, butelek, rzeczy, które są śmieciami.

 

Czytaj więcej: Drugie życie opakowań, czyli "upcycling"

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W piątek 25 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Brali w nich udział wszyscy uczniowie obecni w danym dniu w szkole, czyli klasy I - VII. Nad przygotowaniami i przebiegiem wyborów czuwała mgr Katarzyna Piekara. Wcześniej sporządzono listy kandydatów i przygotowano karty do głosowania. Po odbytym głosowaniu komisja skrutacyjna w składzie: Balbina Berowska, Natasza rostocka, Oskar Tokarczyk i David Kulak ogłosiła wyniki wyborów. Najwięcej głosów (17) uzyskała Klaudia Rostocka z kl. VII i ona została Przewodniczącą Samorządu uczniowskiego.

Czytaj więcej: Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Wycieczka na Przehybę

Dnia 22 września bieżącego roku klasa VI, VII i VIII naszej szkoły pod opieką pań: Katarzyny Piekary, Ewy Mrówki, Kamili Oziembłowskkiej i Beaty Franczyk brali udział w wycieczce na Przehybę. Wyjazd nastąpił spod szkoły o godzinie ósmej. Po przybyciu do Gabonia wyruszono na trasę. Po drodze podziwiano okazy przyrody w Popradzkim Parku Krajobrazowym, np. drzewo ekologiczne, formacje skalne i roślinne. W prześwitach między drzewami odsłaniał się przepiękny widok na pasmo limanowskie oraz Pieniny i Tatry. Wykonano wiele zdjęć. Po przybyciu do schroniska uczniowie zebrali chrust i rozpalili ognisko. Przygotowane w schronisku kiełbaski zostały upieczone nad ogniskiem. Niektórzy piekli też chleb. Dopisywała pogoda, toteż humory wszyscy mieli wspaniałe. Ważne było to, że jest to pierwsza wycieczka od prawie roku i jej uczestnicy bardzo to doceniali.

Czytaj więcej: Wycieczka na Przehybę

Ślubowanie klasy I

24 września 2020 roku w naszej szkole odbyło się ślubowanie uczniów klasy I. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wyrecytowaniu "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy nastąpiła oficjalna uroczystość. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy I ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Dyrektor Szkoły mgr Urszula Waligóra dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Pani Dyrektor złożyła życzenia nowym członkom naszej szkoły wręczając upominki od szkoły i Rady Rodziców. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

Czytaj więcej: Ślubowanie klasy I

Informacje do projektu Super Szkoła

Lista zakwalifikowanych

Lista rezerowowa

Harmonogram

Plan zajęć Super Szkoła

Zajęcia w ramach projektu Super Szkoła rozpoczynają się w dniu 15 września 2020.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.Wiecej informacji.

  
EU Cookie Directive Module Information