Zakończenie Roku Szkolnego

Drodzy Rodzice!

Kończy się rok szkolny 2019/2020. Był to rok nowych i trudnych doświadczeń jakie spowodowała epidemia koronawirusa. Pragnę gorąco podziękować wszystkim Rodzicom za współpracę, zaangażowanie i trud jaki włożyliście w to aby zdalne nauczanie przyniosło jak najlepsze efekty.

W dniu zakończenia roku szkolnego zostały wręczone świadectwa wszystkim uczniom. Uczniowie, którzy uzyskali promocje z wyróżnieniem do klasy wyższej otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Tego dnia zostały wręczone również nagrody za udział w konkursach, w tym między innymi Aleksandra Bobak, która została finalistka małopolskiego konkursu z fizyki otrzymała dyplom, nagrodę ze szkoły oraz od Pana Wójta.

Ósmoklasiści otrzymali także drobny upominek od Rady Rodziców. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoim wychowawcą.

Życzymy wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!

Czytaj więcej: Zakończenie Roku Szkolnego

Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

W dniu 11 marca 2020 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Apel dotyczył zagadnień związanych z ruchem niepodległościowym, który jest niezwykle istotny w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę.

Czytaj więcej: Apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Żywa lekcja zoologii

6 marca2020r. przedszkolaki i uczniowie klas I-VIII mieli okazję uczestniczenia w "Żywej lekcji zoologii" zorganizowanej w naszej szkole. Zobaczyli okazy egzotycznych zwierząt. Prezentowane były niezwykłe owady, pajęczaki, płazy oraz gady, o których również usłyszeli mnóstwo ciekawostek dotyczących budowy, czynności życiowych i trybu życia. Szczególnych emocji dostarczyło słuchaczom spotkanie oko w oko z ptasznikami, jaszczurkami czy wężem zbożowym. Takie zajęcia nie tylko wzbogacają wiedzę, ale na długo pozostają w pamięci.

Czytaj więcej: Żywa lekcja zoologii

Uczennica naszej szkoły Finalistką Małopolskiego Konkursu z Fizyki

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Aleksadra Bobak, uczennica klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Olszanie została Finalistką Małopolskiego Konkursu z Fizyki. Gdy Ola przeszła już do etapu rejonowego budziło to wielkie emocje wśród uczniów jak i nauczycieli natomiast etap wojewódzki przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Aleksandra ciężko pracowała pod okiem pani Barbary Skoczeń nauczycielki fizyki co dało niesamowity efekt w postaci znalezienia się wśród 23 finalistów konkursu.

 

 

Czytaj więcej: Uczennica naszej szkoły Finalistką Małopolskiego Konkursu z Fizyki

Wolontariusze z Olszany na i gali fundacji "sądeczanina" w Krynicy.

Zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystość już miesiąc wcześniej. Podobnie, jak niespełna 1400 uczestników akcji "Serce-Sercu" z wielu szkół zarówno z terenu miasta Nowy Sącz, jak i z licznych szkół całego powiatu nowosądeckiego, którzy przybyli na Galę wraz ze swymi opiekunami - koordynatorami wspomnianej wcześniej akcji. Gdy wysiedliśmy w Krynicy z autokaru przywitała nas zimowa aura, w tym zimny, silny wiatr, z powodu którego niezbyt długo spacerowaliśmy krynickim deptakiem, przy okazji robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia np. przy pomniku Jana Kiepury. Niektórzy uczniowie nie mogli się powstrzymać od zabawy w śnieżki.

Czytaj więcej: Wolontariusze z Olszany na i gali fundacji "sądeczanina" w Krynicy.

Konkurs Milionerzy

W dniu 26 lutego odbył się w naszej szkole konkurs "MILIONERZY" pod hasłem "Matematyczne zadania z oszczędzania i konkurs wiedzy o SKO". Wszyscy uczniowie z klas V-VIII przystąpili do eliminacji klasowych 24 lutego br., w których otrzymali dwa zadania matematyczne związane z oszczędzaniem oraz dwa z zakresu wiedzy o pieniądzu. Do zmagań o tytuł "Najlepszej klasy" wyłoniono po trzech najlepszych uczniów z każdej klasy. Na godzinie wychowawczej każda klasa zapoznała się z prezentacją na temat "Skąd wzięły się pieniądze". Wiedzę z tej prezentacji mogli wykorzystać na konkursie finałowym, który odbył się 26 lutego.

Czytaj więcej: Konkurs Milionerzy

Konkurs Orły wiedzy

W dniu 19.02.2020 uczniowie klasy VII i VIII: Aleksandra Bobak, Dawid Kulak i Oliwier Gierczyk wzięli udział w konkursie "Orły wiedzy" organizowanym przez Zespół Szkół im. św. Kingi w Łącku. W zmaganiach brało udział 20 zespołów. Uczniowie rozwiązywali test składający się ze 100 zadań zamkniętych w czasie 60 minut. Zwycięska drużyna uzyskała 80 punków na 100 możliwych. Konkurs miał na celu wspieranie i rozwijanie uzdolnień, zainteresowań uczniów, ciekawości poznawczej i twórczego działania uczniów, pogłębianie wiedzy i umiejętności, rozwijanie zdolności twórczego myślenia, promowanie osiągnięć uczniów, promowanie pracy zespołowej oraz integracja między szkolna.

Czytaj więcej: Konkurs Orły wiedzy

Walentynki

14 lutego 2020r. w naszej szkole odbyły się szkolne WALENTYNKI. Samorząd Uczniowski przygotował pięknie ozdobioną skrzynkę na kartki walentynkowe, a uczniowie przez cały tydzień wrzucali do niej kartki, którymi chcieli kogoś obdarować. W piątek na specjalnym apelu zostały rozdane wszystkie walentynki. Obdarowani zostali zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Kartki były przeróżne, także własnoręcznie wykonane. Wszyscy zgodnie uznali, że miło jest otrzymać walentynkę i dowiedzieć się, że ktoś darzy nas sympatią. Na koniec apelu Pani Dyrektor zapowiedziała na przyszły rok konkurs na najpiękniejszą walentynkę. Oj, będzie się działo!

Czytaj więcej: Walentynki

Spektakl "Zemsta"

W dniu 14 lutego, uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunkami pojechali do MOK w Nowym Sączu na spektakl "Zemsta". Klasyczna inscenizacja komedii A. Fredry została wzbogacona  piękną scenografią autorstwa Piotra Plesnera i Anny Kasprzyk. Była to doskonała okazja do zobaczenia kostiumów z epoki , a także napawania się urokiem rekwizytów, niejednokrotnie będących autentykami. Wspaniale zagrana - lekko, dowcipnie, z wdziękiem - przez aktorów krakowskich scen . Cały spektakl trwał 130 minut ze względu na niezmieniony, pełny tekst " Zemsty ". Znakomita muzyka Ewy Korneckiej podkreślała narodowe wady Polaków, a także oddawała ducha dawnej Polski szlacheckiej.

Czytaj więcej: Spektakl "Zemsta"

Zabawa karnawałowa

Zgodnie z tradycją w naszej szkole 20 lutego br. odbyła się zabawa karnawałowa. Młodsze dzieci swoją zabawę rozpoczęły przed południem. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie w pięknie przystrojonej sali, przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, kółeczka i tańce w parach. Humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom.

Czytaj więcej: Zabawa karnawałowa

Mistrzostwa Gminy Podegrodzie w Piłce Siatkowej

17 lutego 2020 odbyły się Mistrzostwa Gminy Podegrodzie w Piłce Siatkowej dziewcząt i chłopców którym celem była popularyzacja piłki siatkowej wśród młodzieży szkolnej, kształtowanie właściwych postaw i zachowań podczas rozgrywek sportowych – gra fair play oraz wyłonienie mistrzów gminy Podegrodzie, reprezentantów na zawody międzygminne. Podczas zakończenia drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami, które zakupiono ze środków finansowych Urzędu Gminy Podegrodzie. Zwycięskie drużyny uzyskały awans na zawody międzygminne.

Czytaj więcej: Mistrzostwa Gminy Podegrodzie w Piłce Siatkowej

Podziękowania z Katondwe

Szpital misyjny w Katondwe w Zambii, prowadzony przez Siostry Służebniczki Starowiejskie, posiada 80 łóżek, składa się z podstawowych oddziałów, t. j. oddziału żeńskiego z dziecięcym, męskiego, zakaźnego, położnictwa z salą porodową i bloku operacyjnego, a także laboratorium, rentgena, apteki i przychodni przyszpitalnych (ogólnej, matki i dziecka, ginekologicznej i HIV).

 

 

Czytaj więcej: Podziękowania z Katondwe

Dzień Babci i Dziadka

W poniedziałek 20 stycznia 2020 r. w naszej szkole gościły wyjątkowe osoby - babcie i dziadkowie naszych uczniów. Dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej i trzeciej wraz z wychowawcami przygotowały program artystyczny dla swoich najbliższych z okazji ich święta. Występ rozpoczęły Jasełka w wykonaniu przedszkola i klasy I, a następnie dzieci z klasy III i przedszkola przedstawiły inscenizację. Całość zwieńczył piękny taniec wykonany przez uczniów klasy I. Wszystkim zaproszonym gościom wraz z Panem Wójtem Stanisławem Banachem występ bardzo się podobał i nie obyło się bez wzruszeń ze strony miłych gości. Dzieci wręczyły przygotowane samodzielnie upominki swoim babciom i dziadkom. Po akademii nadszedł czas na poczęstunek dla wszystkich gości przygotowany przez trójki klasowe.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka

Wręczenie nagród w konkursach

Dnia 8 stycznia 2020r. odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom konkursu literackiego polegającego na napisaniu "Wiersza lub fraszki o SKO". Celem konkursu było rozwijanie i kształcenie wyobraźni u dzieci, możliwość zaprezentowania swojej pracy, pobudzanie wrażliwości literackiej oraz promowanie Szkolnej Kasy Oszczędności. Uczniowie klas I- III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Gangu Słodziaków. Celem konkursu było budowanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych.Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki), dokumentowane podpisem rodzica, było nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, wklejaną do albumu ucznia.

Czytaj więcej: Wręczenie nagród w konkursach

Warsztaty recyclingowe

3 stycznia naszych przedszkolaków odwiedzili niezwykli goście: Pani Anna Pych oraz lew Leo, którzy przeprowadzili warsztaty z segregacji śmieci i recyclingu. Dzieciaki dowiedziały się w jaki sposób należy segregować śmieci oraz co może nowego powstać z przetworzonych śmieci. Ponadto obejrzały film, w którym przedstawiony był świat zanieczyszczony przez śmieci w kontraście do zadbanego środowiska. Na koniec chętnie wspólnie zaśpiewały piosenkę oraz dostały nagrody za czynny udział w warsztatach.

Czytaj więcej: Warsztaty recyclingowe

Podłaźniczka

Uczniowie ze szkolnej świetlicy w Olszanie pod kierunkiem wychowawców wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastyki Obrzędowej związanej z okresem Świąt Bożego Narodzenia organizowanym przez GOK w Podegrodziu. Celem konkursu było upowszechnienie bogatych tradycji ludowych regionu lachowskiego, zastąpienie choinki przez tradycyjną podłaźniczkę, edukacja regionalna, ekologiczna i kulturalna. Podczas zajęć były prowadzone pogadanki na temat rozbudzania i kultywowania regionalizmu u młodego pokolenia poprzez twórcze działanie, a także pielęgnację tradycji i zwyczajów ludowych. Podłaźniczki to typowy element wystroju izb lachowskich w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Najstarsze podłażniczki były robione z czubka świerku zawieszonego wierzchołkiem w dół i taką też podłaźniczkę wykonali uczniowie uzyskując III miejsce.

Czytaj więcej: Podłaźniczka

Szkolna Wigilia

20 grudnia tradycyjnie w naszej szkole odbyła się Wigilia. Najpierw dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały akademię wprowadzając nas w świąteczny nastrój. Trzecioklasiści zagrali kolędę na fletach a uczniowie klas 5 i 6 zaśpiewali Cichą Noc po rosyjsku, niemiecku, angielsku i polsku. Po akademii klasy młodsze wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wspólny posiłek podczas gdy starsi wspólnie kolędowali. Następnie starsze klasy spożyły wspólnie wigilię. Tradycyjnie przed posiłkiem odczytaliśmy fragment Ewangelii oraz pomodliliśmy się.

Czytaj więcej: Szkolna Wigilia

"Razem na święta"

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w szereg akcji charytatywnych z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Fundacja Sądecka już od 24 lat corocznie , wspólnie z wolontariuszami ze szkół Subregionu Sądeckiego prowadzi akcję charytatywną "Serce Sercu", mającą na celu zbiórkę żywności dla najuboższych rodzin tego regionu, W ten sposób starają się, aby Święta Bożego Narodzenia były jednakowo radosne dla wszystkich, niezależnie od statusu materialnego. Dwudziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły ochoczo przystąpiła do tego zadania i w piątek - 13 grudnia prowadzona była przez nich taka zbiórka w 4 sklepach.

Czytaj więcej: "Razem na święta"

Lekcja otwarta z j. angielskiego

12 grudnia o 9.40 odbyła się lekcja otwarta z j. angielskiego poprowadzona przez Urszulę Waligórę. Lekcja ta odbyła się w klasie 6 i miała charakter powtórzenia materiału przed sprawdzianem. Na lekcję zostały przygotowane ćwiczenia interaktywne z użyciem monitora interaktywnego SMART pozyskanego w ramach programu "Aktywna Tablica". Uczniowie byli ogromnie zaangażowani w wykonywanie ćwiczeń, które miały na celu rozwijanie kompetencji kluczowych takich jak porozumiewanie się w języku obcym, rozwijanie kompetencji informatycznych czy poprzez pracę w grupach kompetencji społecznych. Dodatkowo niosły też element rywalizacji między grupami, co zdecydowanie uatrakcyjniło lekcję. Należy podkreślić fakt, że monitory interaktywne są wykorzystywane na każdych zajęciach z języka angielskiego w związku z tym uczniowie nie mieli żadnych problemów z wykonywaniem ćwiczeń.

Czytaj więcej: Lekcja otwarta z j. angielskiego

Szlachetna Paczka

W terminie od 18 listopada do 4 grudnia 2019 roku nauczyciele oraz uczniowie wraz ze swymi rodzicami ze szkoły w Olszanie, Stadłach oraz w Gostwicy prowadzili zbiórkę pieniędzy oraz potrzebnych do życia produktów spożywczych i przemysłowych dla Pana Józefa- zarejestrowanego w tzw. magazynie Szlachetnej Paczki w Nowym Sączu (kod : MLP - 1128 - 13985). Udało się wspólnie zorganizować 36 paczek i 1885 złotych ( na powstanie nowej łazienki). Wartość całej paczki została oszacowana na ogólną wartość około 6 tysięcy złotych.

Czytaj więcej: Szlachetna Paczka

"O Maciusiu Strażaku" - teatr lalkowy

29 listopada 2019r. w szkole gościliśmy teatr lalkowy ART CINEMA z Nowego Sącza ze spektaklem "O Maciusiu Strażaku". Była to bajka profilaktyczna o tym, jak zachować się w obliczu zagrożenia. Główny bohater -Maciuś chciał zostać strażakiem. Aby spełnić swe marzenia otrzymał od Pana Naczelnika strażacki topór, mundur, pas oraz kask i musiał poszukać dzielnych ochotników. Wesoła drużyna Maćka w składzie: kot, kogut, pies i kaczka uczyła dzieci, jak obchodzić się z ogniem i wodą. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno bawić się zapałkami, wchodzić do wody bez opieki dorosłych, utrwaliły sobie numery alarmowe. Aktorzy na koniec przedstawienia otrzymali brawa od najmłodszej publiczności.

Czytaj więcej: "O Maciusiu Strażaku" - teatr lalkowy

Mikołajki

6 grudnia w naszej szkole miały miejsce "Mikołajki". Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami zebrali się na sali gimnastycznej o godzinie 16.00 gdzie powitała wszystkich Pani Dyrektor Urszula Waligóra. Następnie uczniowie klas starszych udali się z wychowawcami do klas, aby wykonać plakat o Świętym Mikołaju i rozwiązać quiz z życiorysu biskupa z Miry. Dzieci z klas młodszych wraz z wychowawcami i rodzicami w tym czasie uczestniczyły w grze terenowej na świeżym powietrzu. Ich zadaniem było odszukać ukryte ozdoby choinkowe na terenie wokół szkoły i zawiesić je na choince, znajdującej się na sali gimnastycznej.

Czytaj więcej: Mikołajki

Wycieczka do teatru klas 7 i 8

W dniu 29 listopada uczniowie klasy 7 i 8 wraz z opiekunkami pojechali do MOK w Nowym Sączu na spektakl "Balladyna" z udziałem aktorów Teatru Starego, Teatru Bagatela i Teatru Groteska. Spektakl był bardzo widowiskowy z zachwycającymi i barwnymi epokowymi kostiumami, a także znakomitą muzyką Ewy Korneckiej, która świetnie oddaje klimat dramatycznych wydarzeń tragedii Słowackiego. Niewątpliwie atutem tego przedstawienia była znakomita gra aktorów, o czym przekonali się nasi uczniowie.
Mieli oni także szansę nie tylko poznać treść lektury, ale również obyć się z teatrem i ze sztuką. Spektakl bardzo podobał się zarówno uczniom, jak i opiekunom.

Dzień Pluszowego Misia w Szkole w Olszanie

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona Przytulanka przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!" Tak było i u nas. Misie z Zerówki, również dołączyły do obchodów świętowania tego dnia. Każdy z Nich przyniósł w tym dniu swojego misia. Na zajęciach zostały sobie przedstawione i wspólnie z dziećmi brały udział w zajęciach. Dzieci opowiadały o swoich misiach, była wspólna misiowa gimnastyka, kolorowanie podobizn swoich miękkich przyjaciół.

Czytaj więcej: Dzień Pluszowego Misia w Szkole w Olszanie

Impreza Andrzejkowa

,,Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej - w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.''

Czytaj więcej: Impreza Andrzejkowa

Świąteczny Kiermasz "Taniej Książki"

Po raz drugi w naszej szkole zorganizowany był w dniach 25 - 29.11.2019 r. kiermasz nowych, tanich książek z Hurtowni i Księgarni "Taniej Książki" w Tuliszkowie. W niskich cenach można było nabyć cenne książki z różnych dziedzin: bajki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, poradniki, książki kucharskie, książki popularnonaukowe, słowniki, powieści dla dzieci i młodzieży oraz książki o tematyce świątecznej. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli oraz rodziców. Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolną o nowe pozycje książkowe.

Czytaj więcej: Świąteczny Kiermasz "Taniej Książki"

Dzień pełen wrażeń

W piątek 15 listopada 2019 r. pod opieką wychowawczyni i dwóch mam pani Renaty Chełmeckiej i pani Marty Nowak klasa I pojechała na wycieczkę do Podegrodzia. Celem naszej wyprawy było obejrzenie spektaklu ekologicznego pt "Dusza Lasu", oraz zwiedzanie Gminnej Biblioteki Publicznej i Muzeum Lachów Sądeckich. Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. Najpierw udaliśmy się do Gminnej Biblioteki. Pani bibliotekarka w bardzo przyjazny i serdeczny sposób przywitała dzieci, następnie zaprosiła do zwiedzania biblioteki. Zapoznała dzieci z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów i nie tylko oraz z zasadami korzystania z biblioteki. Następnie zaproponowała zajęcia, których tematem przewodnim były bohaterowie z bajek i baśni. Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zagadki, układały puzzle, wykazały się znajomością różnorodnych bajek co świadczy, że lubią czytać, gdyż bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Czytaj więcej: Dzień pełen wrażeń

Śniadanie daje moc

W dniu 8 listopada klasa 0,I,II i III wraz z wychowawcami włączyła się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Śniadanie daje moc". Akcja miała na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Wspólnie przygotowany posiłek połączony był z przypomnieniem wszystkim ważnej roli śniadania. W przygotowaniach wspierali nas rodzice naszych uczniów. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach znalazły się kolorowe kanapki, sałatki owocowo- warzywne, szaszłyki owocowe. Uczniowie przygotowywali, a potem wspólnie spożywali drugie śniadanie.

Czytaj więcej: Śniadanie daje moc

Akademia z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości

W dniu 8 listopada obchodziliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie całej szkoły obejrzeli prezentację, gdzie opowiedziano o wydarzeniach, które przyczyniły się do wyzwolenia z zaborów. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykanowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone były również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej, myśl polityczną czy polską kulturę.

Czytaj więcej: Akademia z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości

Spektakl "Cztery łapy"

29 października, uczniowie klas 0-III obejrzeli w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu spektakl pt: "Cztery Łapy" w wykonaniu Teatru Kalliope. Przedstawienie oparte na motywach lektury "Puc, Bursztyn i jego goście" Jana Grabowskiego, łączyło plan żywy z planem lalkowym. Oprócz aktorów na scenie uczniowie mogli zobaczyć kukły i teatr cieni. Podczas oglądania przedstawienia uczniowie doświadczyli różnorodnych doznań i przeżyć intelektualnych, moralnych, społecznych, estetycznych oraz zabawowych. Między aktorami i widzami nawiązała się szczególna więź.

Czytaj więcej: Spektakl "Cztery łapy"

Dni listopadowej zadumy...

Przed nami dni listopadowej zadumy - zadumy nad przemijaniem i nad tym, co w naszym życiu jest najważniejsze. Nasze myśli w tych dniach kierować będziemy do tych, którzy już odeszli - do ludzi bliskich naszemu sercu, do tych, których znaliśmy, którzy wśród nas żyli, dzielili z nami radości i smutki i tych, których znamy tylko z opowiadań. Wielu ludzi jest nam bliskich przez czyny, którymi zaznaczyli się na zawsze na kartach historii naszego kraju, bliskiego nam regionu, czy też miejscowości, w której mieszkamy. Pamięć o nich nie może zaginąć. Musi być pielęgnowana tak samo, jak wdzięczność dla nich.

Czytaj więcej: Dni listopadowej zadumy...

„Szkoła pamięta” - wyjście na płytę pamiątkową

29 października uczniowie klasy III włączyli się w akcję Ministra Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta" i udali się na pobliską płytę pamiątkową upamiętniającą zabójstwo niewinnych ludzi. Najpierw starannie oczyścili płytę zasypaną liśćmi i zarośniętą trawą, następnie wygrabili suche liście i wymyli płytę. Potem dowiedzieli się że i w naszej małej miejscowości ginęli ludzie podczas II wojny światowej.

Czytaj więcej: „Szkoła pamięta” - wyjście na płytę pamiątkową

Apel - Czas na mądre oszczędzanie

24 października 2019 r. odbył się apel "Czas na mądre oszczędzanie" przygotowany przez klasę III i opiekunkę SKO. Celem było zachęcanie dzieci do oszczędzania nie tylko w październiku -miesiącu oszczędzania, ale przez cały rok szkolny. Członkowie SKO przypomnieli historię Szkolnej Kasy Oszczędności. Następnie przedstawiły kilka krótkich scenek mających na celu rozwijanie wartości wychowawczych , kiedy i co warto oszczędzać. Przypomnieli również, kiedy nie należy oszczędzać -"nie oszczędzaj mydła, nie oszczędzaj wody, bo to marnotrawstwo zdrowia i urody", nie oszczedzaj w szkole swojego widoku, nie choć na wagary, byś nie stracił roku", "nie oszczędzaj słów: proszę, dziękuję, przepraszam". Na zakończenie zaśpiewali piosenkę "SKO to jest to" oraz przypomnieli cytaty sławnych ludzi i przysłowia o zaletach oszczędzania.

Czytaj więcej: Apel - Czas na mądre oszczędzanie

Spotkanie z misjonarzem

W poniedziałek 21 października gościliśmy w naszej szkole Ks. Dariusza Pawłowskiego, który od roku jest misjonarzem na Kubie. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się o jego codziennej pracy wśród Kubańczyków. Poznaliśmy realia życia, które zdecydowanie różnią się od naszej codzienności. Ks. Dariusz opowiedział nam m.in. o tym, jak wygląda szkoła na Kubie i czego uczą się tamtejsze dzieci. Spotkanie z misjonarzem było dla nas cennym doświadczeniem, które pozwoliło nam bliżej poznać, na czym polega praca na misjach.

Czytaj więcej: Spotkanie z misjonarzem

Gminne Zawody Piłki Halowej klas VII i VIII

21 października 2019 roku miały miejsce Gminne Zawody Piłki Halowej klas VII i VIII w Brzeznej. Z naszej szkoły w zawodach brała udział drużyna chłopców złożona z uczniów klasy VII i VIII w składzie: Kulak David, Kurzeja Adrian, Poparda Mateusz, Kulak Dawid, Łatka Adrian i Zwoliński Borys. W sumie w turnieju brało udział 6 drużyn dziewcząt i 7 chłopców. Nasz zespół ostatecznie zajął IV miejsce. Gratulujemy!

 

 

Czytaj więcej: Gminne Zawody Piłki Halowej klas VII i VIII

Ekobadacze - konkursu ,,Wypasiona rzeczka"

W minioną sobotę 19 października klasa VI wybrała się na rozstrzygnięcie konkursu ,,Wypasiona rzeczka" do hotelu Heron w Siennej. Warunkiem wzięcia udziału w Eko-warsztatach było wykonanie badan czystości wybranej rzeczki i analiza wyników. Każda grupa uczestników została wyposażona w walizkę ekobadacza, która zawierała niezbędne odczynniki potrzebne do wykonania badań chemicznych. 27 września klasa VI udała się nad Jastrzębik nieopodal szkoły, aby przekonać się o składzie chemicznym naszego potoku. Wyniki wyszły zaskakująco dobrze. Drugą częścią rywalizacji był konkurs fotograficzny, w którym nasza uczennica Nikola Potoniec zdobyła 3 miejsce. Gratulacje należą się także drużynie sportowej w skaldzie: Malwina Chochorowska, Paulina Gancarczyk, Amelia Skoczeń, Norbert Berowski, Piotr Dąbrowski oraz Przemysław Król, która dzielnie reprezentowała naszą szkołę w maratonie podczas Eko-wydarzenia w Siennej.

Czytaj więcej: Ekobadacze - konkursu ,,Wypasiona rzeczka"

Święto Edukacji Narodowej

14 października w Szkole Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie miały miejsce obchody Święta Edukacji Narodowej połączone z Dniem Patrona oraz ślubowaniem pierwszej klasy. Na uroczystości przybyli emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, nauczyciele uczący w naszej szkole wraz z Panią Dyrektor oraz pracownicy obsługowi i rodzice. Nasze świętowanie rozpoczęli uczniowie klasy pierwszej, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy program artystyczny pod czujnym okiem Pani mgr Ireny Michoń. Następnie pierwszaki wraz z Panią Wychowawczynią i Panią Dyrektor wypiły "magiczny eliksir". Dzieci złożyły ślubowanie oraz zostały uroczyście pasowane na ucznia klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Olszanie przez Panią Dyrektor mgr Urszulę Waligórę za pomocą olbrzymiego ołówka. Pierwszoklasiści otrzymali także drobne upominki od Dyrekcji i Rady Rodziców.

Czytaj więcej: Święto Edukacji Narodowej

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Radosne obchody dnia Tabliczki Mnożenia odbyły się w naszej szkole w czwartek 10 października. Uczniowie mogli przekonać się, że te ważne umiejętności matematyczne są bardzo przydatne w życiu każdego człowieka, a ich nauka może sprawiać wielką frajdę. Tego dnia obecność matematyki zaskoczyła nas wszędzie. Na schodach i na gazetce pojawiły się przykłady z mnożenia i dzielenia, a egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia przeprowadziły uczennice klasy piątej Anita Stachoń i Emilia Potoniec. W czasie przerw, uczennice sprawdziły znajomość zasad mnożenia i dzielenia nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, którzy równie chętnie poddawali się testom wiedzy, pamięci i refleksu. Każdy uczestnik, który pomyślnie zaliczył tabliczkę mnożenia, otrzymał odznakę EKSPERTA w tej dziedzinie - trzeba przyznać, że ten tytuł brzmi dumnie!

Czytaj więcej: IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Turniej piłki halowej

7 października na hali sportowej w Brzeznej odbył się turniej piłki halowej uczniów klas 5 i 6. W sumie wzięło udział 11 zespołów (7 chłopców i 4 dziewcząt). Drużyna chłopców z naszej szkoły zdobyła drugie miejsce. Dodatkowo Daniel Zwoliński został najlepszym bramkarzem.

 

 

 

Czytaj więcej: Turniej piłki halowej

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego " Młodość wolna od uzależnień"

6 października w GOKu w Podegrodziu miała miejsce Społeczna Kampania Profilaktyki. Tego dnia było również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. " Młodość wolna od uzależnień". Bardzo dużo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w tym konkursie i ich prace przeszły do etapu gminnego. W kategorii klas młodszych Milenka Zbozień z klasy pierwszej zajęła drugie miejsce i wygrała deskorolkę a Roksana Chełmecka trzecie miejsce i wygrała piłkę. W kategorii klas starszych pierwsze miejsce zajęła Klaudia Rostocka z klasy szóstej i wygrała rower górski. Gratulujemy!

Czytaj więcej: Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego " Młodość wolna od uzależnień"

Europejski Dzień Języków

3 października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji klasy młodsze od I do III przygotowały plakaty oraz flagi reprezentujące kraje europejskie. Uczniowie z klas starszych przygotowali natomiast smakołyki charakterystyczne dla danego kraju, np. tort szwarcwaldzki, sałatkę ziemniaczaną, zapiekankę makaronową, tort sachera, ciasteczka francuskie i wiele innych. Tego dnia również na przerwach towarzyszyła nam muzyka pochodząca z różnych regionów Europy. Punktem kulminacyjnym dnia był konkurs dotyczący języków europejskich zorganizowany przez panie nauczycielki języków obcych w naszej szkole. W konkursie brały udział trzyosobowe grupy z klas od V do VIII.

Czytaj więcej: Europejski Dzień Języków

Wybory do Samorzadu Uczniowskiego

W poniedziałek 30 września 2019 roku w naszej szkole miały miejsce wybory do Samorządu Uczniowskiego. Odbyły się one w głosowaniu powszechnym, tajnym, równym i bezpośrednim w systemie większościowym. Uczniowie z klas I-VIII oraz nauczyciele głosowali na jednego kandydata, który wcześniej w ramach kampanii wyborczej prezentował swój program. W głosowaniu brało udział 105 uczniów i nauczycieli. Oddano 104 głosy ważne oraz jeden nieważny. Komisja wyborcza ogłosiła wynik wyborów. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Dominika Wójcik z klasy VIII, a jej zastępcą - Klaudia Rostocka z klasy VI. Wybory przygotowała oraz czuwała nad ich prawidłowym przebiegiem Pani Katarzyna Piekara.

Czytaj więcej: Wybory do Samorzadu Uczniowskiego

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z "Gangiem Słodziaków"

Pasję do czytania trzeba zaszczepiać od najmłodszych lat, ponieważ pełni ważną funkcję w rozwoju dziecka - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Sieć sklepów Biedronka, świadoma wagi tego tematu, aktywnie wspiera inicjatywy na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych i ich rodziców. Konkurs "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków" ma na celu motywowanie dzieci do codziennego czytania i rozbudzanie pasji do lektury, przy wykorzystaniu książki pt. "Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany " Renaty Piątkowskiej.

Czytaj więcej: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z "Gangiem Słodziaków"

Akcja Sprzątanie Świata 2019

20 września w naszej szkole miała Akcja Sprzątanie Świata 2019, której tegorocznym tematem było hasło "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy". Głównym celem akcji jest propagowanie działań, dzięki którym wszyscy nauczą się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów, abyśmy mogli stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami. Kampania ta zakłada, że w konsekwencji takich działań nie będziemy zaśmiecać ani w tak wielkim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszanie wraz z wychowawcami. Według ustalonego wcześniej harmonogramu obejście szkoły oraz najbliższe okolice sprzątali najmłodsi uczniowie z klas 0 - 3, a tereny położone dalej od szkoły wzdłuż drogi głównej uczniowie klas 5 - 8. Wszystkie odpady były starannie zbierane i segregowane.

Czytaj więcej: Akcja Sprzątanie Świata 2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

2 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Uroczystość zainaugurowała Msza Święta w kościele parafialnym w Czarnym Potoku, po której uczniowie wraz z rodzicami i pracownikami szkoły udali się do budynku szkoły. Na początku został zaprezentowany program artystyczny w wykonaniu uczennic naszej szkoły pod kierunkiem Pani Agaty Zarabskiej. Uczniowie pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny pełni entuzjazmu. Wspomniano również o bardzo ważnej 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Urszula Waligóra, która powitała zebranych gości , nauczycieli, rodziców i uczniów.

Czytaj więcej: Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.Wiecej informacji.

  
EU Cookie Directive Module Information