Dzień pełen wrażeń

W piątek 15 listopada 2019 r. pod opieką wychowawczyni i dwóch mam pani Renaty Chełmeckiej i pani Marty Nowak klasa I pojechała na wycieczkę do Podegrodzia. Celem naszej wyprawy było obejrzenie spektaklu ekologicznego pt "Dusza Lasu", oraz zwiedzanie Gminnej Biblioteki Publicznej i Muzeum Lachów Sądeckich.

Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. Najpierw udaliśmy się do Gminnej Biblioteki. Pani bibliotekarka w bardzo przyjazny i serdeczny sposób przywitała dzieci, następnie zaprosiła do zwiedzania biblioteki. Zapoznała dzieci z jej zbiorami przeznaczonymi dla uczniów i nie tylko oraz z zasadami korzystania z biblioteki. Następnie zaproponowała zajęcia, których tematem przewodnim były bohaterowie z bajek i baśni. Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zagadki, układały puzzle, wykazały się znajomością różnorodnych bajek co świadczy, że lubią czytać, gdyż bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Potem była krótka przerwa na drugie śniadanie. Następnie udaliśmy się do GOKu i obejrzeliśmy spektakl ekologiczny pt " Dusza Lasu" na który zostaliśmy zaproszeni przez Wójta Gminy Podegrodzie z okazji "Dnia Czystego powietrza" . Najważniejszymi zagadnieniami w spektaklu teatralnym była niska emisja i smog oraz jakie niosą ze sobą zagrożenia i jak im zapobiegać, a także jak ważna jest segregacja odpadów i dbałość o ekosystem na przykładzie lasu. Spektakl miał formę zabawy z dziecięcą publicznością. Było dużo piosenek, wspaniałej muzyki, mnóstwo humoru, barwne kostiumy i piękna scenografia. Występ organizowany był przez Krakowskie Biuro Promocji Kultury z Krakowa.

W Podegrodziu znajduje się Muzeum Lachów Sądeckich Zofii i Stanisława Chrząstowskich, które postanowiliśmy przy okazji odwiedzić. Tutaj też uczniowie wykazali się dużym zainteresowaniem oglądając eksponaty obrazujące dawne życie codzienne i folklor grupy etnicznej Lachów. W głównej sali muzeum mieli okazję zobaczyć sprzęty, wyposażenie domu, meble, garncarstwo i kowalstwo, urządzenia rolnicze, stroje oraz ekspozycje związane z kulturą i sztuką ludową, malownicze ubrania Lachów Sądeckich, eksponaty dotyczące tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Chłopców zaciekawiły gabloty z epoki kamienia, brązu, żelaza, okresu średniowiecza; fragmenty kości mamuta , groty, toporki, stare naczynia, miecze, monety.
Pogoda nam dopisała. Dzieci były zachwycone. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego dnia. Wyjazdy edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci na długie lata.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.Wiecej informacji.

  
EU Cookie Directive Module Information