Wycieczka do Ciężkowic

Dnia 20 maja 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie (klasy IV - VII) uczestniczyły w wycieczce turystyczno - przyrodniczej do Ciężkowic, gdzie najważniejszym punktem była wizyta w Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach oraz zwiedzanie Rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto. Podczas zajęć biologicznych w muzeum uczniowie poznali wiele eksponatów zwierząt i wzięli udział w wykładzie nt. zwierząt zagrożonych wyginięciem, oraz zwierząt zamieszkujących nasz kraj ( m.in. żubrach, niedźwiedziach brunatnych, wilkach, żbikach i wielu innych). Uczniowie bardzo uważnie i aktywnie wysłuchali informacji o florze i faunie leśnej.

Wielkim przeżyciem, była dla uczniów "podróż" w "batyskafie", podczas której uczniowie usłyszeli i zobaczyli jak ogromne znaczenie dla zwierząt podwodnych ma czysta wodna. Dzieci poznały również ryby żyjące w czystych wodach rzeki Białej.

Kolejną atrakcją dla dzieci była prezentacja o zwierzętach regionu, a w szczególności o ptakach. Słuchając nagrań dźwiękowych, uczniowie nauczyli się ich rozpoznawania. Wśród eksponatów znalazły się sowy, liczne ptaki drapieżne, ptaki środowisk wodnych, otwartych przestrzeni i leśnych. Dodatkowo dzieci miały okazję skorzystać z podłogi interaktywnej prezentującej runo leśne, a także wystawę owadów i pajęczaków.
Po zakończonych zajęciach w muzeum uczniowie zwiedzili Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto.

Skamieniałe Miasto, było prawdziwą i niezapomnianą przygoda zarówno dla dzieci i dorosłych, ponieważ to właśnie tam obok siebie żyją takie oto "istoty": Czarownice, Cyganka, Grzybek, Borsuk, Orzeł i Pieczarki. Na dodatek w mieście tym są: Pustelnia, Piekło, Lisi Wąwóz, Piramidy, Wąwóz Czarownic i Wodospad. Wszyscy uczestnicy wycieczki, na czele z przewodnikiem weszli w głąb lasu niebieskim szlakiem. Zaprowadził on nas na stoki góry Skała.

Tam, pomiędzy drzewami, na polankach i gęstych zaroślach stoją od wieków przedziwne skalne twory. To właśnie one mają te dziwaczne i tajemnicze nazwy. Skąd się wzięły? Jedni mówią, że to zaklęci w kamienie mieszkańcy dawnego miasteczka, którzy zostali ukarani za swoje niecne postępki. Inni, że skały narodziły się z osadów prehistorycznego dna morskiego. Swoje przedziwne imiona na ogół zawdzięczają fikuśnym kształtom.
Wędrując szlakiem mogliśmy się powspinać na niektóre z tych skał, poprzeciskać się przez wąskie szczeliny oraz próbowaliśmy obejść skały dookoła. Ta część wycieczki była dla wszystkich pięknym i niezapomnianym przeżyciem. Najmilsze dla opiekunów wycieczki było to, że dzieci ciągle pytały dlaczego byliśmy tam tak "krótko":

Po zjedzeniu pysznego obiadu przemieściliśmy się autokarem do małej i niepozornej wioski o nazwie Zalasowa, gdzie dzieci przeniosły się w indiański świat. Wioska Indiańska "Fort Wapiti" od przeszło 20 lat zajmuje się kulturą Indian Ameryki Północnej. Dzieci mogły podziwiać stroje i rzeczy codziennego użytku Indian z Regionu Wielkich Jezior: Irokezów, Algonkinów, Ottawów. Dzieci z wielką radością i entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez instruktorów. Ostatnimi atrakcjami wycieczki było rozpalanie ognia krzesiwem i krzemieniem - dzieci same mogły spróbować tej niełatwej sztuki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wycieczki zatańczyli taniec pożegnalny.

Wszystkie atrakcje wycieczki były niezapomnianą lekcją nie tylko przyrody, biologii, ale przede wszystkim była to próba wytrwałości i sprawdzenia własnych możliwości.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.Wiecej informacji.

  
EU Cookie Directive Module Information